Answer:
(A). A Debit to Notes Payable for $960
Explanation:
In case of a promissory note, there are three parties to it, namely,
- Maker i.e Jones here
- Payee, to whom money is to be paid i.e the bank here
- Holder i.e the one who currently holds the promissory note i.e the bank here
Upon issue of promissory note, in the books of the maker (Jones), the entry is,
Name Of The Bank A/C Dr. $960
To Notes Payable A/C 960
(Being a promissory note issued to bank against a payment of $960)
Upon maturity i.e date of payment, the entry would be,
Notes Payable A/C Dr. $960
To Cash/Bank A/C 960
(Being payment of promissory note honored)
Thus, the correct answer would be, (A) a debit to notes payable account for $960.
Answer:
The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Explanation:
the change in quantity = (6 - 5)/(6 + 5)
= 0.091
the change in income = (330 - 300)/(330 + 300)
= 0.048
the income elasticity = 0.091/0.048
= 1.90
Therefore, The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
If we accept "consumer satisfaction" as the objective of our MACRO-marketing system, this means that <span>each consumer should decide how best to satisfy his or her own wants. In marketing, there are 4 Ps which are product, price, plan and promotion. Regarding MACRO-marketing, this is the study on how marketing (the 4 Ps) impacts our economy and society. Since each consumer can decide what is best for them, experts then see what each consumer desires and tries to make items appeal to them. </span>
Answer:
The write off of the account should include a debit to the allowance for uncollectible accounts, and a credit for bad debt expense:
Account Debit Credit
Bad Debt Expense $10,000
Allowance for Uncollectible
Accounts $10,000
This is because under the aging method, when an account is actually written-off, it must be charged against the bad debt expense that was forecasted or anticipated earlier.
Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731