Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Answer:
The Human Resources (or ‘HR’) Management pathway focuses on the staff of a company. They work on planning, recruiting, hiring, training, safety, and overall employee development
Emilee have to worry about doing anything reltaed to that because she hired alonzo
Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.
Answer: Under the given option; the statement (d) is false. i.e. <u><em>Fluctuations of a stock's returns that are due to firm-specific news are common risks.</em></u>
<em>Fluctuations of a stock's return that are due to </em><u><em>market wide news</em></u><em> are common risk. These tend to fluctuate with fluctuation in market wide news and several other variables. </em>
<em>Therefore, the statement </em> <em>Fluctuations of a stock's returns that are due to firm-specific news are common risks, is </em><u><em>false.</em></u>
<u><em>The correct option to this question is (d)</em></u>