The cumulative budgeted cost at the end of week 6 is $100,000. The answer in this question whose are amounts are in thousand of dollars is $100,000. So, the cumulative budgeted cost at the end of the week 6 is $100,000.Cumulative budgeted cost or acronym of CBC is the amount that is budgeted in order to accomplish the work that was scheduled.
Answer:
Cost of goods sold = $244,000
Explanation:
We will calculate the manufacturing overhead underapplied or over applied
Manufacturing overhead underapplied= Incurred overhead- Overhead applied
Manufacturing overhead underapplied= 84,000- 80,000
Manufacturing overhead underapplied= $4,000
Cost of goods sold= Start finished good inventory- Ending finished good inventory + cost of good manufactured + overhead underapplied
Cost of goods sold= 50,000 - 46,000 + 236,000 + 4,000
Cost of goods sold = $244,000
Answer: 1. W: Is it worth doing?,2. R: Is it real, 3. R: Is it real, 4. W: Can we win?,5.W: Can we win?-
Explanation:The R-W-W Framework is used to screen new products. R-W-W stands for:
Is it Real?
Can we Win?
Is it Worth doing? By matching each description to nthe correct R-W-W category, i have that
1) The new product would cost $12.50 to manufacture, and similar products sell for $9.00----- W: Is it worth doing?
2)Research shows that 85% of high school students enjoyed playing the new game.-----R: Is it real
3)The results of the last market survey showed only 35% of consumers were interested in the new product-----.
R: Is it real?
4)A smaller ergonomic mouse was used by 57% of data entry clerks who participated in the survey.
----W: Can we win?-
5)To manufacture the new product, the company may need to hire 10 more assemblers.-----W: Can we win?
Answer:
Mentoring Plan.
Explanation:
This is a form of a continuous schooling process that is more of ‘giving advice’, or passing on what your experience was in a particular area or situation.
It is a system of semi structured guidance whereby one person shares their knowledge, skills and experience to assist others to progress in their own lives and careers. Mentors need to be readily accessible and prepared to offer help as the need arises within agreed bounds.
Mentors very often have their own mentors, and in turn their mentees might wish to ‘put something back’ and become mentors themselves - it's a chain for ‘passing on’ good practice so that the benefits can be widely spread.
Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%