Answer:
11.36%
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows,
Debt = 45%
Common equity = 55%
YTM = 12%
Tax rate = 25%
WACC = 10.30%
So, we can calculate the cost of equity by using following formula,
WACC = Debt × YTM (1 - Tax rate) + Common Equity × Cost of Equity
By putting the value, we get
10.30% = 45% × 12% × (1 - 25%) + 55% × Cost of Equity
0.103 = 0.45 × 0.12 ( 0.75) + 0.55 × Cost of Equity
0.103 = 0.0405 + 0.55 × cost of equity
0.103 - 0.0405 = 0.55 × cost of equity
Cost of equity = 0.0625 ÷ 0.55
So, Cost of equity = 0.1136 or 11.36%
Answer:
The E & P ($20,000)
Explanation:
E & P January 2019 $100,000
For the year E & P $130,000
Closing E & P December 31,2019 $230,000
Less: Dividends paid ($250,000)
Net Deficit in earnings ($20,000)
Although dividends are always paid to the extent of retained earnings but in this question, dividends have exceeded earnings which is only and only assumption not a practical world question.
Answer:
A. Most businesses start without any formal investment
Explanation:
One has to develop on an idea and start small, a great business idea will bring investors your way. One doesn't necessarily need to have money to start. Thinking, making plans and proposals, finding investors...these are steps to take which do not require immediate funding
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
The marketing manager believes that increasing advertising costs by $74,000 in 2020 will increase the company’s sales volume to 12,700 units.
<u>We weren't provided with enough information to solve the requirement. But, I will provide the general structure:</u>
<u></u>
Sales= (number of units*selling price per unit)=
Total variable cost= (total variable cost per unit*number of units)=
Contribution margin=
Fixed costs= (fixed costs + incremental fixed costs)=
Net operating income
<u>If we want to determine the effect on income without an income statement:</u>
Effect of income= incremental units*contribution margin - incremental fixed costs
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Answer:
$495,614.80
Explanation:
The interest paid will be the total amount paid minus the principal amount.
The amount paid after 30 years using compound interest will be
the future amount. Interest rate is compounded monthly . There are 12 compounds in a year, equivalent to 360 after 30 years.
interest is 4.35 per year or 4.35/12 per month
FV = P x ( 1+ r)N
Fv = 185,000 x ( 1+ 0.3625/100)360
Fv = 185,000 x (1.003625)30
Fv = 185,000 x 3.67899783
Fv = 680,614.60
Interest paid will be = $,614.80 - $185,000.00
=$495,614.80