Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85
Answer:
Market survey
Explanation:
For Donna to open a new business in which she will be successful and very profitable she needs to know what problem/need her new business/product can solve in the society. this is very important to know before engaging in any form of business because businesses that solve problem/needs of its community tend to strive better even in a bad economy.
The best marketing strategy to determine this need/want is called Market survey. this survey can be carried out by creating a one page questionnaire about her intended product and post/send it to the relevant audience for appropriate feedback and also to professionals in her intended product. the feedback she gets from the questionnaire will help inform her on the best product to sell.
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤
Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The journal entry which is to be passed in order to replenished the account is as:
Petty Cash A/c..................................Dr $84
Cash A/c...............................................Cr $81
Cash Over and Short A/c..................Cr $3
In order to replenish the account of petty cash, the account of expense (name of expense is not given, so petty cash account) is debited. Therefore, the petty cash is debited. The cash account is credited and the excess or over (which is $3 that is $200 - [$119 + $84 = $203] ) is replenished by crediting the account.