Answer:
c) $288,000
Explanation:
The computation of the cost of goods manufactured is shown below:
Cost of goods manufactured = Opening balance of Work in process + Manufacturing cost - Ending balance of Work in process
where,
Opening balance of Work in process equal to
= $42,000 × 100 ÷ 40
= $70,000
So, the cost of goods manufactured is
= $70,000 + $260,000 - $42,000
= $288,000
Complete Question:
Ben & Jerry’s Ice Cream buys keywords for a search marketing campaign such as “Ben & Jerry’s Chunky Monkey” and “Ben & Jerry’s Cherry Garcia.” What type of keywords is the firm buying?
Group of answer choices
A. Negative keywords
B. Organic keywords
C. Native keywords
D. Generic keywords
E. Branded keywords
Answer:
E. Branded keywords.
Explanation:
In this scenario, Ben & Jerry's Ice Cream buys keywords for a search marketing campaign such as "Ben & Jerry's Chunky Monkey" and "Ben & Jerry's Cherry Garcia." The type of keywords that the firm is buying is generally referred to as branded keywords.
A branded keyword can be defined as any query of a database through a search engine such as Google which includes the name of the business firm or company.
This ultimately implies that, a branded keyword is any query or search phrases that combines the name of a firm or brand and other branded terms associated with the firm such as product name, type, motto etc. Branded keywords is a strategic marketing process or approach which helps to make business firms or brands available to online customers and the target market or audience.
Answer:
UNIT COST $32
Explanation:
the absorption costing system is the sum of expenses applicable to purchases and charges directly or indirectly incurred to produce a good or service.
This model considers both fixed and variable costs. Which translates into a higher unit cost.
in these case unit cost = 6+10+6+6+2+2 = 32
+Direct materials $6
+Direct labor $10
+Fixed manufacturing overhead $6,000 / 1000 units= $6
+Variable manufacturing overhead $6
+Fixed operating expenses (selling, general, and administrative) $2,000
/ 1000 units=$2
Variable operating expenses (selling, general, and administrative $2
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
medium level profession can be defined as some one who has moved past entry level but isn't nearing the end . whereas high level profession means a person has moved past entry level and also has reached the end.