Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
50 cartons of eggs
Explanation:
The comparative advantage is a principle in which a country specializes in the production a good in which it has a lower opportunity cost than others.
Bottles of milk cartons of eggs
India 15 50
Indonesia 25 35
In this situation, the opportunity cost for India of producing 1 bottle of milk is producing 3.33 cartons of eggs. The opportunity cost for Indonesia of producing 1 bottle of milk is producing 1.4 cartons of eggs. This means that Indonesia has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing bottles of milk.
In the other part, the opportunity cost for India of producing 1 carton of eggs is producing 0.3 bottles of milk and the opportunity cost for Indonesia of producing 1 carton of eggs is producing 0.71 bottles of milk. This means that India has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing cartons of eggs.
According to this, India would specialize in producing eggs as it has a comparative advantage and the country will produce 50 cartons of eggs.
Answer:
Production budget = 75,000 units
Explanation:
<em>The production budgeted for a particular period is the expected units to be produced after adjusting the sales budget figures for opening and closing inventories. </em>
Production = Sales volume + closing inventory - opening inventory
Production budget for 2016
=85,000 + 20,000 - 30,000
= 75,000 units
Answer:
The company’s profit margin for the current year ended December 31 (rounded to the nearest decimal point) is 20%
Explanation:
Use the following formula to calculate the Profit Margin
Profit Margin = 
Where
Net Income = $20,000
Net Sales = $100,000
Placing values in the formula
Profit Margin = 
Profit Margin = 0.2 x 100
Profit Margin = 20%
Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45