Answer:
The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Explanation:
the amount pf cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000 because irrespective of whether it is collected or not he must consider the full value of accounts receivable and the collection amount out of the account receivable will be adjusted in the cash flow from operating activities.
Therefore, The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Answer:
Securities and exchange commison(SEC).
Explanation:
When a student acquired college degree in book keeping for four years, a certification as a certified public accountant (CPA) will increase his/her chances of getting job openings and also enable filing of reports with securities and exchange commission(SEC).
In order to be known as a CPA, one has to write and pass the examinations and get endorsed before being allowed to file reports with the commission.
Answer:
A) 100
Explanation:
total sales 3,600 units
cost per unit $200
cost of placing order $40
holding cost $20 per year
working days 360 per year
lead time 5 days
If Mark orders 200 units each time, his average inventory ?
daily sales = total sales / working days = 3,600 / 360 = 10 units per day
number of orders per year = 3,600 / 200 = 18
Mark places one order every = 360 days / 18 orders = 20 days
average inventory = (200 units / 20 days) x 10 days = 100
I assume that mark has some type of safety stock that allows him to hold enough inventory to cover for the 5 day lead time.
Answer:
The correct answer is 1. communications.
Explanation:
Project Communications Management includes the processes required to ensure that the generation, collection, distribution, storage, retrieval, and final disposal of project information are adequate and timely. Project managers spend most of their time communicating with team members and others interested in the project, whether they are internal (at all levels of the organization) or external to it. Effective communication creates a bridge between the different stakeholders involved in a project, connecting different cultural and organizational environments, different levels of experience, and diverse perspectives and interests in the implementation or outcome of the project.
Answer:
The correct answer is $1,114.64
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Rate (Semiannual) = 6% ÷ 2 = 3%
Time period = 5 years
Time period (semi annual) (Nper) = 5 × 2 = 10
Face value (PV) = $1,000
payment (pmt) = $1,000 × 4%/2 = $20
We can calculate the FV by using financial calculator,
The attachment is attached below.
So, the Price = $1,114.64