A purchasing department may have difficulty getting a product quickly as it may not be readily available so may have to wait for it and also, there may be a problem getting a product at a reasonable price which means the purchaser would have to search elsewhere for it which could take time.
Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
A).Present Value of the Cash Flow for the Lump Sum Payout
= Prize of Lottery Amount × (1 -Tax Rate)
= $506,300 × (1 - 0.46)
= $506,300 × 0.54
= $273,402
B).Present Value of the Cash Flows for Annuity Payout is
= Annuity Payment × (1 - Tax Rate) × PVIFA 8%,20 Years × (1 + Rate of Return)
= $37,000 × (1 - 0.26) × 9.8181 × (1 + .08)
= $37,000 × 0.74 × 9.8181 × 1.08
= $290,325
c). According to the analysis, $290,325 is more than the $273,402, So he should be chooses option (b) $290,325 as a payout option.
Answer:
SF7.37
Explanation:
PV of cash flow is calculated using the formula
1-(1+r)^-n/r=1-(1-0.15)^5/0.15=1-(0.75)^5/0.15=1-0.237/0.15=5.085
So pv=5.085×4.4=SF
20.3385million
Using interest parity
1+ic/1+ib =Fo/So
Counter country is US while home country is in
swiss
1+0.05/1.04=fo/1.09
Fo=1.09×1.05/1.04=1.1
So expected PV=20.3385×1.1=SF22.37235million
Profit=23.37235-15=SF7.37
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Answer:
Accounts receivable to be reported at the end of 2019 = $1090000
Explanation:
Assuming that all sales are made on credit.
The opening accounts receivable were = $ 1200000
We add the credit sales made during the year to the opening balance of accounts receivable to reach at total accounts receivable.
Total accounts receivable = 1200000 + 6250000 = 7450000
We deduct the amount received from customers against these sales to reach at the closing balance for accounts receivables.
Closing balance Accounts receivables 2019 = 7450000 - 6360000 = $1090000