Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
rate set by first complex bank is = 5.07 %
Explanation:
given data
simple interest = 6.4 %
investment time = 10 year
solution
we consider here first total interest on the amount $100 paid as simple interest is for 10 year will be
interest = $100 × 6.4% × 10
interest = $64
so future value will be = $100 + $64 = $164
so now we consider rate of interest = r
so that now we apply here future value formula
future value = investment ×
...............1
$164 = $100 ×
1.64 = 
solve it we get
r = 0.05071
so rate set by first complex bank is = 5.07 %
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer: Optimize more ways in how the search engine can reach people better and solve problems with little or no challenges
Explanation:
Google has to look for ways in how the search engines can reach a wider audience and how they can easily answer people's question without much referrals. Most people get tired when they come online to search for an answer to a question and they are being referred severally to other sites and they end up not getting the desired answer at the end f their search. Google should look for ways in designing their tool to provide answers immediately with little or no bulky referrals.
Answer:
The answer is: 5 hours 20 minutes; 4 Trucks
Explanation:
Each truck has a 16 minute window to pick up and dump the coal. This process can be observed as an assembly line where each stage of production is the stages of coal transport. When Truck A is travelling to the dump site, Truck B can be loading the coal. When Truck B is travelling to the dump site and Truck A is dumping the coal, Truck C would be loading the coal. When Truck A is travelling to the loading area, Truck B dumping the coal and Truck C travelling to the dump site, Truck D would be loading the coal. Once Truck A gets to the loading area, Truck D would be on its way to the dump site and so on. In each 16 minute window 88 tons of coal (22 tons * 4) is picked up and dumped, that is, 22 tons every 4 minutes. Given that there are 1, 760 tons of coal, the total time taken to dump all the coal is equal to 320 minutes:
88 tons = 16 minutes (22 tons dumped every 4 minutes)
1, 760 tons = (1760 tons * 16)/88 tons = 320 minutes
320 minutes/ 60 minutes = 5 hours 20 minutes