Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer:
A. W = 0joule
B.W = d * w * cos (90 -ø)
Explanation:
work done is force multiplied by distance since the distance covered by the dresser is zero so automatically work done in moving the dresser is 0 (zero)
B. The component of weight of box along the inclined plane = w * cos ( 90 - ø )
Where ø is the angle of inclination to the horizontal
W = weight of body due to gravity.
Since the distance traveled by box due to gravity = d
So therefore:
W = d * w * cos (90 -ø)
W = work done
N.b
See attached sketch for comprehension
Answer: $380,000
Explanation:
From the question, we are informed that New Jersey Company owns 80% of the common stock of Newark, Inc. In 2012, New Jersey reported sales of $300,000, and Newark reported sales of $100,000, including sales to New Jersey of $20,000.
Based on the above information, the amount of sales that should be reported in the consolidated income statement for 2012 will be:
$300000 + $100000 - $20,000
= $380000
Answer:
Explanation:
worker's production rate = 60/3 = 20units per hour
monthly capacity 160 x 20 = 3200 units.
capacity needed to produce 2000000 units
= 2000000/3200
= 625
therefore, since they already have 500 workers, they need to hire 125 more workers.
b) At the end of October they will have 2 million inventory.
c) Average inventory in each of the months has been listed in the attachment below.
Answer:
Option A
Explanation:
We can be 90% confident that the mean amount of money spent at sporting events last year by all the students at this university is between $ 217 and $ 677.
The interval offered by option A, is the same result obtained by the student on his research. By the definition the confidence interval permit us to conclude that the mean of the population would be on that interval.