answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
1 year ago
13

At an activity level of 8700 machine-hours in a month, Falks Corporation's total variable production engineering cost is $728,19

0 and its total fixed production engineering cost is $232,290. What would be the total production engineering cost per machine-hour, both fixed and variable, at an activity level of 8900 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
Business
2 answers:
Jobisdone [24]1 year ago
5 0

Answer:

$109.80 per unit

Explanation:

For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method

Firstly

Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units

Variable cost per unit = $83.70 per unit

Secondly

Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units

Fixed cost per unit = $26.10 per unit

Lastly

Total cost = Variable cost + Fixed cost

Which we have as;

Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit

Total cost = $109.80 per unit

boyakko [2]1 year ago
3 0

Answer:

Total cost = $977,220

Explanation:

<em>Variable cost.</em>

They vary with volume of activity

Variable cost per machine hour = Total variable cost/machine hours

VC per machine hour = 728,190 /8700= $83.7 per machine hour

<em>Fixed cost of maintenance</em>

The fixed costs are cost that remain the same within an activity. The don't vary with volume withing an activity range.

Fixed costs =$232,290.

Total cost at 8,900 hours

= variable cost + fixed cost

= ($83.7  × 8900)  + $232,290.

Total cost = $977,220

You might be interested in
As of December 31, the Stanford company has the following information. Use this information to answer questions 1 to 3. Cash $5,
Georgia [21]

Answer:

1.2

Explanation:

current ratio = current assets / current liabilities

  • current assets = cash ($5,000) + accounts receivable ($15,000) + inventory ($40,000) + prepaid insurance ($3,000) = $63,000
  • current liabilities = accounts payable ($15,000) + notes payable in 5 months ($12,500) + salaries payable ($25,000) = $52,500

current ratio = $63,000 / $52,500 = 1.2

7 0
1 year ago
Starlight Movies markets its DVDs and Blu-rays online. Recently, Starlight adopted a new program that offers their current custo
marusya05 [52]

Answer:

Customer loyalty strategy

Explanation:

The customer loyalty strategies are developed by a company to retain its current clients and encourage them to recommend its services or products. mainly, the client loyalty is promoted through different special discounts or additional services that a client will have if recommend the company. these strategies can be used too if the company wants the clients increase the buy of services or products; in this case if they get a certain number of products they will obtain discounts or additional products.

5 0
2 years ago
Bob,s candle factory is considering three different manufacturing options. Option A uses hand labor with fixed costs of $10,000
sergeinik [125]

Answer:

a. If demand for Bob's candles is 2500, which option should he pick?

  • OPTION A

and what is the cost?

  • $16,875

b. If demand for Bob's candles is 4500 which option should he $19,950

  • OPTION B

and what is the cost?

  • $19,950

Explanation:

Option A uses hand labor with fixed costs of $10,000 and variable costs of $2.75/candle.

Option B uses a combination of hand and automation with fixed costs of $15,000 and variable costs of $1.10/candle.

Option C is highly automated with fixed costs of $20,000 and variable costs of $0.75/candle.

demand = 2,500 units

option A = $10,000 + ($2.75 x 2,500) = $16,875

option B = $15,000 + ($1.10 x 2,500) = $17,750

option C = $20,000 + ($0.75 x 2,500) = $21,875

demand = 4,500 units

option A = $10,000 + ($2.75 x 4,500) = $22,375

option B = $15,000 + ($1.10 x 4,500) = $19,950

option C = $20,000 + ($0.75 x 4,500) = $23,375

3 0
2 years ago
Each month jessica buys exactly 15 big macs regardless of the price. jessica's price elasticity of demand for big macs is:
faust18 [17]

Price of elasticity of demand represents the measure of the change in the quantity demanded of a product in relation to its price change. The fact that Jessica buys each month exactly teh same quantity of the roduct (Big Mac) no matter what the price of the product ismeans that Jessica's price elasticity of demand for Big Macs is: 0.

In this situation the price of the product does not affect the demand.


7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Alex Company prepares its statement of cash flows using the direct method for operating activities. For the year ended December
SpyIntel [72]

Answer:

The amount of cash collections from customers reported by Alex company for the year ended December 31, 2018 is $4,125,000.

Explanation:

Cash collection refers to the collection of cash from from an individual or a business whom invoice has been issued to. Any invoice unpaid are noted as being outstanding.

Cash collection fomular is therefore;

Cash collection = Sales on account + Cash sales + Decrease in accounts receivable

=$2,100,000 +$1,110,000 + $915,000

=$4,125,000

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The term applied to the periodic expiration of a plant asset's cost is
    11·1 answer
  • An investigator conducting a study of a medical device under an ide is required to complete and sign
    8·1 answer
  • The pharmaceutical industry is extremely dynamic. A company that releases a product to the general public with the intention of
    5·1 answer
  • Kelly has decided to start his own business giving sailing lessons. To purchase equipment for the business, Kelly withdrew $1,00
    8·1 answer
  • g Ken Francis is offered the possibility of investing $2,745 today; in return, he would receive $10,000 after 15 years. What is
    10·1 answer
  • Theo wants to have $40,000 for a down payment on a house five years from now. He can either deposit one lump sum today or he can
    5·1 answer
  • anice plans to save $75 a month, starting today, for 20 years. Kate plans to save $80 a month for 20 years, starting one month f
    15·1 answer
  • Two alternative projects are under consideration: Project A Project B Revenues: $360,000 - 280,000 Variable costs: 210,000 - 180
    7·1 answer
  • "Do we have a loyalty program?" is a question about which of the 5Cs? a. collaborators b. context c. customer d. company
    11·1 answer
  • Lightfoot Company sells its product for $55 per unit and has variable costs of $30 per unit. Total fixed costs are $25,000. Supp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!