Answer:
$1,680,000
Explanation:
Based on the information given we were told that the fair value of the building was the amount of $1,680,000 which means that the amount that the company would record the building is the fair value amount of $1,680,000.
Therefore the amount that the company would record the building is $1,680,000.
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000
Answer:
The correct answer is: low.
Explanation:
According to the traditional product-market matrix, innovativeness risk can imply different variations in a company's process of production. However, in the case of the ice cream manufacturers, the only change is a flavor that is likely to represent little to no change risk because the technology involved to produce it will be almost the same as producing the rest of the flavors.
<span>long-term debt=Totol liability-Current liability
long-term debt=$350-$130
=$220
long-term debt ratio=long term debt/ total assets
=$220/$1,000
=22%
so long term debt ratio is 22%</span>
Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57