Answer:
The pro side of not listing the 10% would be that until the price reduction becomes official it could be considered just a rumor. The unethical argument for keeping the knowledge that will drop 10% is that the production manager kept from his boss the knowledge that a possible impending reduction could save the company money.
Answer:
$166,666.67
Explanation:
Clarissa wants to take charge of finding a growing perpetuity that will pay a total amount of $5,000 per year to a local museum
She wants the annual amount paid to the museum to grow by 5% per year
= 5/100
= 0.05
The interest rate is 8%
= 8/100
= 0.08
Therefore, the amount used to fund the perpetuity can be calculated as follows
Pvo= $5,000/(0.08-0.05)
= $5,000/0.03
= $166,666.67
Hence Clarissa needs $166,666.67 to fund the perpetuity.
Answer:
NPV is positive,the project should be accepted
Explanation:
In determining whether or not the project should be accepted ,we need to ascertain the Net Present value of the project which is present value of cash inflows of $13,000 for 35 years minus the initial investment of $125,374.60 committed today.
The annuity factor for 8% for 35 year horizon is 11.6546 using annuity table.
Present of cash inflow=cash inflow*annuity factor=$13,000*11.6546=$151,509.80
Net present value=$ 151,509.80-$125,374.60=$ 26,135.20
The investment has a positive NPV,hence should be accepted
Answer:
Answer is option A, i.e. each member of the society has the same income
Explanation:
Regarding economics or, we can say in the language of economists, equality can be defined as a situation when each member of the society, regardless of their gender, profession, and hard work; has an equal amount of wealth. It means that when each one in the society has access to all the available resources, and each one of them can afford those goods and services, then they are said to be economically equal.