Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
Answer:
i thinks it is a,c,d,e
Explanation:
i dont think science and computer drafting have anything to do with engineering and architecture.
<span>Having a nominal interest rate less than 0 would mean that a depositor pays a bank to hold its money. If the annual nominal interest rate is negative 1 percent, a deposit of $1000 dollar would come out $10 dollar short the following year which is why someone with dollar bills will never agree to loan with a nominal interest rate that is negative percent.
</span>