Answer:
The cost of production must decrease by $5 per unit.
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $62 per unit.
Jaybird desires a $22 profit per unit.
Jaybird expects to sell 6,200 units.
Variable product cost per unit $ 19
Variable administrative cost per unit 12
Total fixed overhead 57,000
Total fixed administrative 30,000
First, we need to calculate the unitary cost of production:
Unitary cost= 19 + 12 + (57,000+30,000)/6,200= $45
Target cost= 62-22= $40
The cost of production must decrease by $5 per unit.
Answer:
The Correct Answer:
$40,000
Explanation:
IRC Section 1250 requires that excess depreciation (actual depreciation in excess of straight-line depreciation) be recaptured as ordinary income. Since the property has sold for more than the adjusted basis ($300,000 − $40,000 = $260,000 adjusted basis), the initial gains are recaptured based on the original purchase price of $300,000.
<em>This makes the first $40,000 of the profit subject to the unrecaptured Section 1250 gain while the remaining $20,000 is considered regular long-term capital gains.
</em>
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
Answer:
The write off of the account should include a debit to the allowance for uncollectible accounts, and a credit for bad debt expense:
Account Debit Credit
Bad Debt Expense $10,000
Allowance for Uncollectible
Accounts $10,000
This is because under the aging method, when an account is actually written-off, it must be charged against the bad debt expense that was forecasted or anticipated earlier.
Answer:
a) Augmented product: Previous Sabre models have won high praise from the automotive industry, and all 500 units of past vehicles have sold within weeks of announcement
b) Promised product: Sabre provides each potential customer with a list of customizable features that can be added during the manufacturing process.
c) Tangible product: Sabre designs and manufactures each automobile in-house; it makes every part of the car, from the tires to the brakes to the transmission to the metallic paint. Sabre employees make each car by hand.
d) Core product: Sabre is a performance automobile manufacturer headquartered in Ulster, Ireland. It has been in business for eighteen years and has brought twenty performance-oriented automobiles to market during this time.
Explanation:
a) The augmented product is defined as one that is capable of exceeding consumer expectations. In this case, the cars were sold very fast since customers were met with their expectations regarding the product offered.
b) In this case, Saber is able to customize each car with a series of additional features that offer the user so that he is able to have his own car as he would like
c) Tangible products are defined as goods or services that are manufactured, dispatched and delivered, that is, in this case, cars
d) Saber's main product is the manufacture of high performance cars. That is its main product and its strength in the business