Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
B. Market Value
jwjjsjjsbjs
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
A) 32 percent interest B) Yes it will be paid
Explanation:
23 times 42 divided by 7
Answer:
The question is missing the options, which can be found in the attached.
The number of bonds necessary to raise the funds is 46,009
Explanation:
First of all, I calculated the price at which would be issued using the pv formula in excel, which =pv(rate,nper,pmt,fv)
rate is the yield to maturity divided by 2 because it is semi-annual payment
nper is 30 years multiplied by 2
pmt is the semi-annual coupon payment
fv is the $2000 payable on maturity
Find attached.