Answer and explanation:
Find attached below is a well formatted excel sheet containing all the required answers
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
1. Dr Equipment 36000
Cr Cash 9000
Cr Notes payable 27000
( To record entry of equipment purchase on cash and on promissory note)
Explanation:
Equipment = 36000
Paid in cash = 36000 /4 =9000 and balance 36000-9000=27000 to be signed promissory note.