Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700
Answer: None
Explanation: The IRS commuting rule allows for business travel expenses to be deducted as business expenses but this does not apply to commuting expenses.
Business travel expenses include Judi driving the company car to customer's locations or using any other form of transportation to meet a client. It even covers travelling by plane to another state for the same purpose.
It however does not apply to travelling between home and work, this is a daily travel expense as you need to get to work anyway.
The correct option is this: COCA COLA WILL SHIFT THE EXCESS CAPACITY TO THE PRODUCTION OF OTHER SOFT DRINK PRODUCTS.
The capacity that was devoted to the failed drink will be diverted towards the production of other soft drinks that the Coca cola company is manufacturing.
Answer:
$2,938
Explanation:
Calculation to determine what amount of joint processing cost is allocated to Product A Using sales value at split-off,
First step is to calculate the Total for Product A and C
Product A 1,800* $7.00= $12,600
Product C 2,600* $10.00= $26,000
Total $38,600
($12,600+$26,000)
Now let calculate amount of joint processing cost is allocated to Product A
Joint processing cost is allocated to Product A=$(12,600/38,600)*$9,000
Joint processing cost is allocated to Product A = $2,938
Therefore Using sales value at split-off, what amount of joint processing cost is allocated to Product A is $2,938