answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
1 year ago
13

Which education choice would be the right one to get Mario started in his career working with cars?

Business
2 answers:
nikklg [1K]1 year ago
8 0

Answer:

c

Explanation:

lozanna [386]1 year ago
6 0

Answer:

C) a two-year vocational school program in automotive repair

Explanation:

From the answers provided within the question it can be said that the best educational choice would be a two-year vocational school program in automotive repair. This program will teach Mario everything he needs to know about automotive repair including how to diagnose each problem and figure out how to solve them. The program will also prepare him with actual vehicle repair hands-on training.

You might be interested in
Consider airfares on flights between New York and Minneapolis. When the airfare is $250, the quantity demanded of tickets is 2,0
Andrei [34K]

Answer:

c the price elasticity of demand is about 1.43 and an increase in the airfare will cause airlines' total revenue to decrease.

Explanation:

q1 2,000 p1 250

revenue1 = quantity x price = 2,000x250 = 500,000

q2 1,700 p2 280

revenue2 = 1,700 x 280 = 476,000

<u>Midpoint formula:</u>

E_p\frac{q_1-q_2}{\frac{q_1+q_2}{2}} \div\frac{p_1-p_2}{\frac{p_1+p_2}{2}}

\frac{2,000-1,700}{\frac{2,000+1,700}{2}} \div\frac{250 - 280}{\frac{250 + 280}{2}}

\frac{300}{1850} \div\frac{-30}{265}

Ep = -1.432432432

As the price elasticity is above -1 the decrease in quantity is greater than the decrease in price thus, the revenue of the firm decreases if increase the price.

8 0
1 year ago
Some experts recommend devoting about ________ of the total writing time to the third phase of the writing process.
klemol [59]

Answer:

50%

Explanation:

There are 3 stages of writing namely; pre writing, composing, post writing. 50% of the total writing time is recommended by experts to be devoted to the post writing phase to ensure that the writing is error free and well revised. This allows for a interesting read of the final product. This third phase mainly involves revising/editing and proofreading.

Cheers.

6 0
1 year ago
Gillette now markets its Body line of razors, blades, and shaving gels for "manscaping," the art of shaving body hair in areas b
Varvara68 [4.7K]

The correct answer for the question is option"b", changing the value offered to the customers.

Explanation:

Gillete's strategy is to increase the utility of the product to the customers by making it usable for a variety of purposes. By making the products "manscaped" the products can be used for removing the hair below the neck line. Thus, the company is trying to offer better value to the customers. the value addition is in the form of improved utility for a variety of purposes. Customers will gain better value for the price they are paying for the product.

7 0
2 years ago
On the island of Mabera, the local money is called "favoli." The price of every good in Mabera is expressed as the number of fav
tatuchka [14]

<u>Answer:</u>

The correct option is Unit of account

<u>Explanation:</u>

One of the functions of money is Unit of accounts in economics. The worth of an object is measured in a distinct currency. One of the downfalls of unit of account is that it is regarded as the steady unit of account but inflation factor devastate the said assumption that money is steady. It is regarded as the basic property of the money.

Thus, the correct option will be Unit Of Account.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kasten, Inc budgeted 10,000 widgets for production during 2013. Kasten has capacity to produce 12,000 units. Fied factory overhe
Vlada [557]

Answer:

Check the following calculations

Explanation:

1.  Received an order for 1,000 units

Cost per unit = $46

now

Incremental revenue per widget = $43

Incremental cost per widget: =( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =

$7 + ($15 × 2) + $4 = 41

Incremental profit per unit = 43 - 41 = $2

Total incremental profit = $2 × 1,000 = $2,000

Kasten can make an extra $2,000

2.  Cost to buy per widget = $39

Cost to make per widget: = ( Direct material + Direct Labor + Vairable manufacturing overhead) =

$7 + ($15 × 2) + $4 = 41

Incremental savings per widget if purchased =41 - 39 = $2

Total incremental savings if purchased = $2 × 10,000 = $20,000

Thus we can say  Kasten will save $20,000 if it buys instead of makes

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Davy's doggie daycare rents a warehouse and field for $2,000 a month to house its boarding pooches. farmer fred owns the propert
    13·1 answer
  • Which of the following best defines the term commodity? a. A physical object we find, grow, or make to meet our needs and those
    5·1 answer
  • A client is using the Sales on Account workflow. Instead of receiving a payment against the invoice, they add a new deposit cate
    13·1 answer
  • Exercise 4-2A Allocating costs between divisions Beasley Services Company (BSC) has 50 employees, 28 of whom are assigned to Div
    14·1 answer
  • Marlon wants to save money over a long period of time. He does not need to have easy access to the money, and he is worried abou
    8·1 answer
  • C. D. Rom has just given an insurance company $34,500. In return, he will receive an annuity of $4,200 for 20 years. At what rat
    8·1 answer
  • Suppose a movie theater determines it can charge different prices to patrons who go to weekday matinees and people who attend ev
    10·1 answer
  • "Born and raised in India, Rashmi has always enjoyed Indian cooking. As a matter of fact, cooking was her passion and she always
    13·1 answer
  • Identify the best definition of money. whatever serves society in three functions: medium of exchange, store of value, and unit
    6·1 answer
  • Allison wants to become an MLO but is unsure about the process in which she must go through to obtain her license. She needs som
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!