answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
1 year ago
14

Spaniards can produce 10 gallons of wine or 8 gallons of olive oil per worker hour. Americans can produce 9 gallons of wine or 6

gallons on olive oil per worker hour. Which of these exchange rates would allow both countries to gain from selling wine in exchange for olive oil?
a. Americans, Spanish
b. Americans, Americans
c. Spanish, Spanish
d. Spanish, Americans
Business
1 answer:
Drupady [299]1 year ago
3 0

Answer:

a. Americans, Spanish

Explanation:

<u>Particulars  Wine  Olive Oil    Opportunity   Opportunity cost of Olive oil</u>

<u>                                          cost of Wine</u>

Spaniards    10            8           0.8                   1.25

Americans   9             6           0.67                 1.5

From the above table, the first option is correct

You might be interested in
Joy is a supervisor over Elias. She repeatedly solicits sexual behavior from Elias and does other inappropriate actions that a r
SVEN [57.7K]

Answer: C) guilty of hostile work environment sexual harassment.

Explanation: A hostile work environment is a work environment where one or more persons act in such a way to offend or provoke anger in other persons. The activities of Joy towards Elias is hostile as it is against the will of Elias.

Sexual harassment is a term used to describe any action taken to solicit for sex,sexual behaviour or touch the private parts of others in embarrassing manner. THE ACTIVITIES OF JOY MAKING HER TO SOLICIT SEXUAL BEHAVIOUR FROM ELIAS IS A SEXUAL HARASSMENT AND WHEN PROVEN IN THE COURTS SHE SHALL BE FOUND GUILTY.

3 0
1 year ago
A physical inventory count of MegaCorp has a $50,000 balance before considering the following:
natali 33 [55]

Answer:

The amount of inventory reported on balance sheet is $62,500

Explanation:

In this question, we are asked to calculate the value at which inventory will be reported on the balance sheet.

To do this, we can employ a mathematical approach.

Mathematically;

Amount of inventory reported in Balance sheet = physical inventory + goods sent on consigned + inventory purchased on fob destination

From the question, we can identify the following;

Physical inventory = $50,000

Goods sent on consigned = $10,000

Inventory purchased on fob destination = $2,500

The amount of inventory reported in balance sheet = 50,000 + 10,000 + 2,500 = $62,500

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $195 and $150, respectively. Each product uses only o
-Dominant- [34]

Answer:

Explanation:

Alpha = $195

Beta = $150

total production capacity = 123,000 pounds

raw materials = $5 per pound

Production costs per unit                        Alpha                Beta

direct materials                                          $40                   $15

direct labor                                                 $34                   $28

variable manufacturing overhead            $22                   $20  

fixed manufacturing overhead                 $30                   $33

variable selling expenses                         $27                   $23

common fixed expenses                          $30                   $25  

total cost per unit                                     $183                  $144

1) What contribution margin per pound of raw material is earned by Alpha and Beta?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound               <u> $9</u>                  <u>$21.33</u>

2) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. How many units of each product should Cane produce to maximize its profits?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound                $9                  $21.33

production (in units)                                2,500              75,000

profits                                                    $30,000          $450,000

total profits                                                   <u>$480,000</u>

3) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. What is the maximum contribution margin Cane Company can earn given the limited quantity of raw materials?

                                                                Alpha                Beta

contribution margin                                  $72                  $64

contribution margin per pound                $9                  $21.33

production (in units)                                2,500              75,000

contribution margin                             $180,000      $4,800,000

total contribution margin                            <u>$4,980,000</u>

4) Assume that Cane's customers would buy a maximum of 95,000 units of Alpha and 75,000 units of Beta. Also, assume that the company's raw material available for production is limited to 245,000 pounds. Up to how much should it be willing to pay per pound for additional raw materials?

If it wants to increase the production of Alpha, it could pay as much as ($195 - $183) / 8 = $1.50 extra per pound if it wants to maximize profits. Maximum price = $6.50 per pound. At this point, marginal revenue = price.

8 0
2 years ago
Question 1 (1 point)
AlexFokin [52]

Answer: $75

Explanation:

After deduction all expenses and taxes, the balance left either at hand or in bank is the discretionary income.

8 0
1 year ago
AP Mather sells a snowboard, EZ slide, that is popular with snowboard enthusiasts. Below is information relating to Mather's pur
creativ13 [48]

Answer:

Method   Ending Inventory // COGS

W/A      2,585.75  //  10,549.25

FIFO     2,620     //    10,515

LIFO     2,539    //     10,596

Explanation:

sales: 102 units

Sept. 1 Inventory         12 units $100  $  1,200

Sept. 12 Purchases    45 units $103  $  4,635

Sept. 19 Purchases    50 units $104  $  5,200

<u>Sept. 26 Purchases   20 units $105  $  2, 100</u>

Availalbe for sale      127 units           $ 13, 135

Ending Invenotry     127 - 102 = 25 units

COGS will be calcualte as the difference between the cost of goods and the untis at ending inventory.

<u>Weigthed average:</u>

$13,135 / 127 units = 103,42519685 = 103.43 cost per unit

Ending Inventory: 25 units x $ 103.43 = $ 2.585,75

COGS : 13,135 - 2,585.75 = 10,549,25

<u>FIFO</u>

We sold the first, the last are ending invenotry

20 x 105 = 2,100 september 26th

 5 x 104 =    520 september 19th

Ending      2,620

COGS 13,135  -  2,620 = 10,515

<u>LIFO</u>

We sold the last, the first are ending inventory

12 x 100 = 1,200 September   1st

13 x 103  = 1,339 September 12th

Ending      2,539

COGS  13,135 - 2,620 = 10,596

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Jake and janelle loved to prepare gourmet meals for friends and family. they started a business of preparing theme type dinners
    8·1 answer
  • Jasper Pernik is a currency speculator who enjoys "betting" on changes in the foreign currency exchange market. Currently the sp
    13·1 answer
  • An investor invests 70% of her wealth in a risky asset with an expected rate of return of 15% and a variance of 5%, and she puts
    7·1 answer
  • A machine was not properly set-up/calibrated which caused a wide variation of quality of the products it produced. This type of
    7·1 answer
  • Dermody Snow Removal's cost formula for its vehicle operating cost is $3,010 per month plus $331 per snow-day. For the month of
    8·2 answers
  • 7. Total Cost for Savings Piggy bank with cash Dean is planning to purchase a new Nissan Altima which costs $26,865. He has save
    8·1 answer
  • Last year, Tinklenberg Corporation's variable costing net operating income was $52,400 and its inventory decreased by 1,400 unit
    10·1 answer
  • Vignana corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. shown below are some of the cos
    5·1 answer
  • The number of new domestic wind turbine generators installed each year in a particular country has been forecast to increase at
    6·1 answer
  • The following are a trial balance and several transactions that relate to Lewisville's Concert Hall Bond Fund:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!