Answer:
A. 3,750 units.
Explanation:
Since the inventory level is planned in such a way that the ending inventory of finished goods for a specific month is always equal to 15% of the units which will be sold during the next month, therefore, the ending inventory for month of May will be equal to the 15% of units which will be sold in the month of the June and shall be determined as follow:
May Ending inventory=0.15*units to be sold in June
=0.15*25,000
=3,750 units
So based on the above discussion and calculations, the answer is A. 3,750 units.
19...
1st you add the number of patients she had
24+16+25+8+22= 95
2nd divide the number by the days of the week
95/5=19
please vote my answer brainliest. thanks!
Answer:
31,500
Explanation:
Cost function, C (x) = 2 x + 4500
Revenue function, R (x) = 5 x
Profit = Total revenue - Total cost
= R(x) - C(x)
= 5 x - [2 x + 4500]
= 3 x - 4,500
If company sells 12,000 boxes, then profit will be:
= 3 x - 4,500
= 3(12,000) - 4,500
= 36,000 - 4,500
= 31,500
Therefore, 31,500 is the profit earn by the company by selling 12,000 boxes of cereal.
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Cyclical unemployment refers to the unemployment that occured because of the fall in the demand for goods and services in an economy. It is largely affected by the fluctuations in economic growth of a country. When the overall demand for goods and services are not matched with the full employment in an economy. This unemployment is mostly occured when the economy of a country is contracting.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>