Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
$20,676.53
Explanation:
The qeustion is to determine Future Value of the withdrawal Anna will make in 4 years
Amount in Savings - Amount Withdrawn today) x 1 + rate - Amount to be withdrawn a year from today ) x 1 + rate ∧3 years
$38,654 - $10,000 x 1.023
= $28,564 x 1.023
= 29,313.042- 10,000 =
19,313.042 x 1.023 ∧3
=19,313.042x 1.070599167
$20,676.53
This means that after withdrawing $10,000 to day and another $10,000 one year form today, from Anna's initial savings of $38,654, she will be able to withdraw her entire balance of $20,676.53 in 4 years time.
The flow of organizational communication is <span>Vertical—downward
Vertical communication referst to the flow of communciation between organization that happens between someone with higher position with the lower position.
Since the communciation is being done in the form of order, it is most likely that it happen between the boss to the suboordinates (downward)</span>
Answer:
C. Diversification
Explanation:
Diversification is the process of a business enlarging or varying its range of products or field of operation.
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days