Answer:
The total monthly fixed manufacturing cost is $328,000.
Explanation:
For 4000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $94.
For 5000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $77.6.
Total manufacturing overhead for 4,000 units
= 
= $376,000
Total manufacturing overhead for 5,000 units
= 
= $388,000
The variable cost per unit
= 
= $12 per unit
Fixed costs
= Total cost - Total variable costs
= 
= $328,000
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
Ms. Langley is 30 years old and has begun a retirement plan that permits her to place monthly amounts of $400 into a retirement vehicle, beginning one month from now, for 30 consecutive years.
When Ms. Langley reaches her retirement at age 60, she expects to live for 25 more years. The interest rate is 6%.
First, we need to calculate the amount of money that she will have at age 60, using the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= monthly deposit= 400
n= 30*12= 360
i= 0.06/12= 0.005
FV= {400[(1.005^360)-1]}/0.005= $401,806.02
Months= 25years*12= 300 months
Monthly= 401,806.02/300= $1,339.35
Answer: Option (A)
Explanation:
Fair values mostly tends to exist for the marketable security but this in terms does not state that this method is applicable. For instance if investor tends to control the entity with the traded equity, therefore the investment is centralized and thereby, fair-value method of accounting is not being used.
Therefore, from the given options we can state that option (A) does not precisely describes the fair value method.
Answer:
Assets should be recorded at cost basis. To determine cost basis we should determine the price that the company paid for the asset. If the only record about the purchase transaction is the note payable, then we can assume that the amount specified in the note payable is the purchase cost of the asset. The cost basis doesn't include any type of interest, but since the note doesn't specify any interest, then we can assume that there is no interest charged.