Total No of Units=12600+23400
=36000 units
Ski=12600/36000=35%
Snorkel=23400/36000=65%
Answer:
An increase in the demand for leather will most likely cause an increase in the demand for beef in the short run.
Explanation:
We can establish from the question that the two products are jointly produced. The two products are simply - Leather and Beef.
There's thus a direct relationship between the production of one and the other. That is, an increase in the production of leather causes an equal increase in the production of beef.
Having considered that, it is important to underscore the general human behaviors to issues on Demand. A rational individual will buy more of a product if the price is low. The more the demand, the more the increase in production.
For leather and beef, there is a critical factor that necessitate there joint production. This is that the byproducts from the production of one, say, Beef, will form an input in the production of the other. This relationship further lends credence to our foregoing assertion that the both products share direct relationship. Using the byproducts obtained from the production of one as an input will not increase the economies of scale of the other, it'll lead to an equal increase in the production levels.
Thus, an increase in the demand for leather signals an increase in the production of leather. Hence, with increase in production of leather, there's an equal increase in the production of beef with direct consequence on product demand, while taking advantage of the economies of scale derived from, and the competitive pricing.
Answer:
Accounting revenue = $7,500,000
Tax revenue = $5,000,000
Explanation:
Contribution margin is net of Sales price and variable cost per unit.
Break-even is the level of sales at which the business have no profit no loss. At this point business only covers the the variable and fixed cost.
Average contribution = (Revenue from Accounting x Contribution of accounting services ) + (Revenue from Tax x Contribution of Tax services )
Average contribution = (60% x 30%) + (40% x 40%) = 18% + 16% = 34%
Revenue at break-even = Fixed cost / Contribution margin ratio
Revenue at break-even = $4,250,000 / 34% = $12,500,000
Accounting revenue = $12,500,000 x 60% = 7,500,000
Tax revenue = $12,500,000 x 40% = 5,000,000
Answer:
The question is missing the options, which can be found in the attached.
The number of bonds necessary to raise the funds is 46,009
Explanation:
First of all, I calculated the price at which would be issued using the pv formula in excel, which =pv(rate,nper,pmt,fv)
rate is the yield to maturity divided by 2 because it is semi-annual payment
nper is 30 years multiplied by 2
pmt is the semi-annual coupon payment
fv is the $2000 payable on maturity
Find attached.