Answer:
It is cheaper to make the part in house.
Explanation:
Giving the following information:
Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13.
Current unit costs for part B13 are as follows:
Direct materials $12
Direct labor 9
Factory rent 7
Administrative costs 10
General factory overhead (allocated) 7
Total $45
If Harrison decides to buy part B13, 50% of the administrative costs would be avoided.
To calculate whether it is better to make the par in-house or buy, we need to determine which costs are unavoidable.
Unavoidable costs:
Factory rent= 7
Administrative costs= 5
General factory overhead= 7
Total= 17
Now, we can calculate the unitary cost of making the product in-house:
Unitary cost= direct material + direct labor + avoidable administrative costs
Unitary cost= 7 + 5 + 5= $17
It is cheaper to make the part in house.
Answer:
200 % is the answer.
Explanation:
Toni makes x be apple pies .
and Jane works for y hours.
therefore, he makes x apple pies in y hours
which implies he makes
apple pies per hour
Now with help of an assistant:
Toni makes 60% more apple pies i.e. x + 0.6x = 1.6x apple pies
works 20% less i.e. y - 0.2y = 0.8y hours
therefore, now together they make 1.6x/0.8y apple pies per hour 
simplifying we get
200
Hence % increase in output PER HOUR is 200.
Answer:
The answer is b) describe how to create intense and active loyalty relationships with customers.
Explanation:
The resonance model refers to the nature of the consumer's relationship with the brand, and the degree of synchronization that the consumer has with the brand. It is about answering questions that serve to define as a brand/company, questions that deepen issues of how the company is perceived by the target audience and will be the differential point that will generate the correlation of mutual interests with the brand and the consumer.
Answer:
The most you can pay for the pitcher is $17.32
Explanation:
A mark up is a percentage that is always applied on the cost to come up at a required gain over cost. The cost is always taken to be 100% when apply a mark up on cost.
If the mark up is of 27% and cost is 100% then a selling price of 22 will be equal to cost + markup.
Let cost be x.
Selling price = Cost + Mark up
22 = 100% * x + 27% * x
22 = 1x + 0.27x
22 = 1.27 x
22/1.27 = x
x = $17.3228 rounded off to $17.32