Answer:
In the March 31 statement of financial position, the company should record the futures contracts as a loss and liability of $100,000
Explanation:
GAAP specifies that all derivatives instrument and hedging activities recorded in the balance sheet are assets and liabilities and measured at fair value.
At the starting of the futures contracts, the fair value is $0 since the prices of the future contract was entered at that date.
Given that 200 futures contracts was sold at the commodity exchange foo $$0.83/lb and each contract was for 25,000 lb. Therefore a fair value hedge of 5 million lb. (25,000 lb. × 200 contracts) of copper at $0.83/lb is expected to be delivered.
The price had risen to $0.85/lb at the date of the financial statements, Copper Monkey should record a loss and liability = (5 million lb) × ($0.83 – $0.85) = 5000000 × 0.02 = 100000
Copper Monkey should record a loss and liability of $100,000
Answer:
(a) p = $ per lb
p = $2.12 per lb
(b) q = lb (c)
q = $23320
Explanation:
p=750000/q^1.5=>
p'=-1125000q^(-2.5)<0 always
=>p is decreasing with the
increasing of q. So q should take
the allowable least value=5000.
=>
(a) the charge= 750000/(5000)^1.5= $2.12/lb
(b)The max. revenue=
q = lb (c) = 2.12(5000)= $23320
Answer:
Socially Responsible Firms. Correct option is B.
Explanation:
Socially Responsible Firms believe that they have the responsibility of operating within standards that will best benefit the environment and society at large.
Social Responsibility in business is called Corporate Social Responsibility.
Examples of companies acting socially responsible are as follows:
- volunteering in the society,
- philanthropy,
- investing in the environment,
- reducing the emission of green house gases,
- operating with fair labor policies, etc.
1. h(x) = 2ˣ-7 :
2ˣ - 7 = 131,065
2^x = 131,072
x = 17
2. k(x) = -(x/2) - 1 = 17
x/2 = -18
x = -36
3. g(x) = -(x-2)² = -36
x - 2 = 6
x = 8
4. f(x) = √x = 8
x = 64
h(k(g(f(64)))) = 131,065