Answer:
The correct answer is B
Explanation:
The journal entry which is to be recorded for the service revenue at the end of May is as follows:
Unearned Revenue A/c..............Dr $5,333
Service RevenueA/c...........Cr $5,333.
Working Note:
Revenue = Total amount × Number of months / Total months
where
Amount is $8,000
Number of months means at the end of May which is a 2nd month
Total months is 3 months (April, May and June)
= $8,000 × 2 / 3
= $5,333
Answer: A physical object we find, grow, or make to meet our needs and those of others.
Explanation: A commodity is an object that possesses a certain form of value, it can be used to meet an immediate need of a person.
It can be grown or produced to meet the specified needed requirements of the particular need it solves.
Answer:
Its value increases
Explanation:
Here are the options to this question :
its value decreases
Its value increases
Its value stays the same
According to the CAPM ,
expected return of an asset = risk free rate + (beta x risk premium)
If the beta increases, the expected return of the asset increases and the value of the asset increases
Answer: a. Gardening gloves
b. Terracotta planters
c. Garden scissors
d. Watering cans
Explanation:
From the question, we are informed that Helga runs a website on which she sells houseplants and that she also earns through pay-per-click advertising that allows search engines to show targeted ads on her site.
All the products will be advertised on her website. The gardening gloves, terracotta planters, garden scissors and the watering cans are all materials that are required for plant growth to provide water and keep weeds away.
Answer:
Unitary variable cost= $42
Explanation:
Giving the following information:
Direct Materials $14
Indirect Materials (variable) $4
Direct Labor $8
Indirect Labor (variable) $6
Other Variable Factory Overhead $10
During the period, the company produced and sold 1,000 units.
Under the variable cost method, the product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead:
Unitary variable cost= 14 + 8 + (4 + 6 + 10)= $42