Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer: 99.51%
Explanation:
This is a linear regression problem.
The relationship between the success of the team and the occupancy rate is in the form:
y = mx + c
y = occupancy rate
m = slope
x = number of games
c = slope
Intercept is supposed to be negative in question:
= 0.0474 * 31 + (-0.4743)
= 99.51%
<em>Options are most probably for a variant of this question.</em>
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
The correct answer is B
Explanation:
Stockout or OOS stands for Out of Stock, which is event that causes the inventory to be exhausted. It occur with the entire supply chain.
In this case, Firm is facing failure for having adequate or enough supplies on hand, which result in the lost sales amounts to $175,000. It is representing the Stockout in the inventory management costs.
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.