Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer:
Pros: Use of singe hurdle rate saves time in the evaluation of projects which results in prompt decision making.
Cons: Company may reject good projects and accept bad ones due to the assumptions underlying WACC use in capital budgeting.
Explanation:
Pros of using WACC: The use of WACC implies that the company uses a single hurdle rate for all projects, which simplifies the decision making and saves time when evaluating projects
Cons of using WACC: Use of WACC assumes that there is no change in capital structure i.e all projects are financed in exactly the same way and all projects have the same risk . These assumptions may lead to the company rejecting good projects and accepting bad ones. For example the company may accept a high risk project with a return of 14% when the minimum return that should be accepted according to the high risk divisional WACC is 16%. Likewise, the company may reject a low risk project with a return of 11%, when it is in fact a good project whose minimum return should be 8% as per the low risk divisional WACC.
Answer:
Bill must earn at 4.89% interest rate
Explanation:
The rate that Bill must earn on the $26,000 in order to be able to accumulate $30,000 in three years' time is computed below using the future value formula:
FV=PV*(1+r)^N
FV is the future value of $30,000
PV is the principal to be invested today of $26,000
N is the duration of the investment of 3 years
r is the unknown
30,000=26000*(1+r)^3
divide both sides by 26,000
30000/26000=(1+r)^3
divide the index on both sides by 3
(30000/26000)^(1/3)=1+r
r=(30000/26000)^(1/3)-1
r=1.048856246
-1
r=0.048856246
r=4.89%
Answer and Explanation:
The English auction is a unique process of selling items, under which the auction starts at a low price and goes up to the maximum price and the item is sold to the highest bidder.
In this situation, Judi makes the highest bid which is worth $1,800, therefore, the cabinet will be sold to Judi at price $1,800 .
Answer: $1,256
Explanation:
Milo makes 6% on the sales that he makes.
The $75.36 that he made from this sale is therefore 6% of the cost of the item sold.
Assuming the item was x, the cost is;
6% * x = 75.36
x = 75.36/6%
x = $1,256