Answer:
$2,115
Explanation:
Lexington Company's Year 2 net cash flow from financing activities = cash received from issuing stocks minus bank loan payments - distributed dividends
net cash flow from financing activities = $1,250 (from additional stock) - $1,825 (bank payments) - $1,540 (dividends paid) = $2,115
Answer:
Beneficiary recognized gain is $510000.
Explanation:
The amount paid by the decedent for the stock = $280000
The market value of the stock at the time of death = $500000
The selling price or the amount received by the beneficiary by the sell of stock = $510000
Since the recognized gain is calculated by subtracting the amount paid by the person to buy the stock from the amount that he receives from the sale of stock. But in this case, the beneficiary pays zero for the stock but gets all the money after selling.
Beneficiary recognized gain = amount received from the sell – the amount paid by the beneficiary.
= $510000 – 0
= $510000
Capitalize is to give or invest your capital "money" to a company or an industry. According to this question you capitalize all of your assets, therefore your initial fundings will come from shareholding.
And your welcome!
Answer:
The answer is B.
Explanation:
Gross profit is the difference between a company's net sales or total revenue and cost of sales or cost of goods sales.
Sales revenue is $433,000
Cost of Goods Sold is $240,000
Remember that Gross profit is Sales revenue - cost of goods sold.
Sales revenue----------------------------$433,000
Minus: Cost of Goods Sold----------$240,000
Gross profit--------------------------------<u>$193,000</u>
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33