Answer:
$9.63
Explanation:
Data provided in the question:
Year Annual dividend paid
1 $1.20
2 $1.12
3 $1.12
4 $14.20
Now,
Year Annual dividend paid Present value factor Present value
1 $1.20 0.84246 1.011
2 $1.12 0.84246 0.7949
3 $1.12 0.59793 0.6696
4 $14.20 0.50373 7.1529
===============================================================
Worth of stock = 1.011 + 0.7949 + 0.6696 + 7.1529
= $9.6284 ≈ $9.63
Note:
Present value factor = [ 1 ÷ (1 + 0.187)ⁿ]
here,
n is the year
Answer: C.) jargon
Explanation: Based on differing fields, profession or line of expertise, some words or terms are usually reserved to connote a special relevance or usage within such field. In many cases, these words are usually popular only within the circle of such profession and usage is usually rampant within professionals or individuals in such field. Such terms which are usually specific to a profession or field and may be difficult for those outside the profession to understand are called JARGON. In the context above, Alimony is usually used within the legal setting to mean a husband's provision package to his spouse after separation.
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600