Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
Answer:
tax expense: 34% 103,020 dollars
Explanation:
Sales 2,400,000
COGS 34% of sales<u> (816,000) </u>
Gross profit 1,584,000
other operating (1,200,000)
depreciation (80,500)
interest expense
450,000 x 9% (40,500)
gain on investment <u> 40,000 </u>
Income before taxes 303,000
tax expense: 34% 103,020
The dividends paid are not an expense or revenue for the period. is the distribution of prior period gains.
Answer:
1. All of the above are true, done by middle managers.
Explanation:
When it comes to implementing healthcare innovations, middle managers in healthcare organizations perform functions that include; <u>disseminating information to employees</u> at various levels of the organization<u>, interpreting this information,</u> and <u>identifying the various tasks and activities to be carried out during the implementation process.</u>
They also sell the implementation effort to employees, by <u>encouraging them to be continuously innovative</u>.
Answer:
A. Assuming that employees would understand the content of the PowerPoint slides
Explanation:
One of the most common mistakes that can be made is assuming that the receiver on the other end of the communication chain would understand quite well, what message, you as the sender, is passing across.
In the scenario cited in the question above, the new benefit offerings that have been developed after the overhauling, of which Mike has taken his time to explain in a power point presentation just few months before employees would be required to enroll for the program, must have been misunderstand by the employees. The multiple emails reveals that the employees do not really understand the content, and this comes as a surprised to Mike. We can infer that Mike must have made the mistake of assuming that the employees would understand the content of the PowerPoint slides.