The answer is
debit work in process inventory $212,000; credit factory wages payable $212,000.
Answer:
The answer is 13500$.
Explanation:
a) at P = 150$, Qd = 80.
b) at P = 150, Qs = 20.
c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)
= 500$.
d) at equilibrium, P = 250 $
= 1/2 x 60 x (550 -100)
= 13500$.
The answer top the question stated above is letter D. It would improve the economy's situation.
For F<span>riedrich Von </span>Hayek, less government intervention<span> meant more </span>economic freedom. He believed that if people are free to choose, then the economy runs more efficiently.
Thus, it would improve the economy's situation.
Answer:
70000
Explanation:
Investment = 500000 .00
expected ROI = 14%
ROI = (Operating income / investment ) x 100
operating income = ( ROI x investment )/ 100
= 14 x 500000/100
= 70000 . Ans
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%