Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
interest payable 66,000
note payable 384,000
Land 325,000
Gain on disposal 125,000
Explanation:
600,000 x 11% = 66,000 interest payable
the land is being used to settle the note along with the accrued interest at the time:
the accounting of Transit developments record the land at cost: 325,000
as the market valuye is 450,000 so a gain for 125,000 will be recognize.
450,000 market value - 66,000 interest payable: 384,000 payment on the note principal
the entry will write-off the interest payable, decrease the note by that amount and recognize the land gain on disposal
Answer:
C. $500.
Explanation:
The Electronic Fund Transfer Act (EFTA) establishes that the owner of a stolen debit card is liable up to $500 for any transaction made by the thief if you report the incident after 2 business days but before 60 business days of occurring.
If Delilah reported the theft within 2 business days after the card was stolen, the customer is liable for up to $50, and if you report it before any fraud has occurred then you are not responsible for any amount.
The inventory system whereby the merchandise inventory account balance is merely a record of the most recent physical inventory count is called the periodic system. The periodic inventory system is a<span> method of accounting for merchandise inventory in which the cost of the inventory sold is determined only at the end of an accounting period.</span>
<span>The updates in this system are made on a </span>periodic<span> basis. </span>
Answer: Investment income = Earning during 2018 × outstanding common shares
= $80,000 × 35%
Dividend declaration = Dividend × outstanding common shares
= $40,000 × 35%
<em>Ramsey’s share of Vapor’s income for 2018 = Investment income - Dividend declaration</em>
<em>= $28,000 - $14,000</em>
<em>= $14,000</em>