Answer:
$90,000
Explanation:
Inspection hours (h) = 10,000 hours per year
Total salaries (S) = $60,000
Cost of supplies (c) = $3 per inspection hour
Since there is no need for any inspection activity, all of the inspection costs qualify as nonvalue-added cost.

The nonvalue-added cost of inspection per year is $90,000
Answer:
a. $58,000
b. $6,752
c. $9,000
Explanation:
a. The computation of taxable income is shown below:-
Taxable income = Salary - Short term capital loss + Cash Prize - Greater of Standard or itemized deduction for year 2018 (assumed)
= $80,000 - $2,000 + $4,000 - $24,000
= $58,000
b. The computation of tax liability is shown below:-
Tax liability (Surviving spouse) = ($1,940) + ($58,000 - $19,400) × 12%
= $1,940 + $38,600 × 12%
= $1,940 + $4,632
= $6,572
c. The calculation of Charlotte's child and dependent tax credit is given below:-
= ($2,000 × 4) + ($500 × 2)
= $8,000 + $1,000
= $9,000
Answer:
The dividend yield for Zack Corporation 8%,the first option
Explanation:
The dividend yield is a measure of business performance used by investors which compares the dividend paid by a stock to its market price(price paid by investors to acquire the stock)
dividend per share for Zack Corporation is $3.90
market price per share is $48
dividend yield =$3.90/$48*100=8.13%
The correct option is the first option 8% since the figure above was simply rounded down to whole number
Answer:
The correct answer is Allow employees to particpate.
Explanation:
Following a strategy in which employee participation is promoted does not imply that all problems are delegated to them, or rather unimportant problems; It consists in the active intervention of workers when identifying, analyzing and solving problems that make it difficult to achieve business objectives. It is important that employees get involved in the challenges of the organization to which they belong, and in the same way that they feel satisfied by a positive performance, they must also be aware and persistent in the face of adverse situations that affect the performance of the company.
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .