Answer:
<u>False</u>
Explanation:
<em>There is no such thing</em> as community engagement graduation requirements. However there is internship as a requirement for college graduation.
Therefore , Orlando can use this internship to only fulfill his internship graduation requirements having learnt practical knowledge from the animal shelter for six weeks.
Answer:
$83000
Explanation:
Given: Stadium is fined for $186000
Other parking expense is $163000
Revenue generated by stadium in parking= $432000.
Now, calculating profit:
Profit= 
Profit= 
∴ Profit= $83000
∴ Total profit made for parking that day is $83000.
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%
Answer:
$10
Explanation:
Interior airline is expected to make a dividend payment of $3
The growth rate of the dividend is 10%
The risk free rate of the return is 4%
The expected return on the market portfolio is 13%
The stock beta of interior airline is 4
The first step is to calculate the cost of equity
r= 4% + 4(13%-4%)
r= 4% + 4(9)
r= 4% + 36
r= 40%
Therefore, the value of the stock using the constant growth DMM can be calculated as follows
Value of the stock= 3/(40/100-10/100)
= 3/(0.4-0.1)
= 3/0.3
= $10
Hence the value of the stock is $10
Answer:
$200
Explanation:
GDP refers to the total value of all goods and services produced in a country in a period. Economists consider all products regardless of who manufactured them. Only finished consumer goods and services are counted to avoid double counting.
In the scenario, only the fruits and vegetables will add to the US GDP. They are finished consumer goods produced within the borders of the US. If they were capital goods, they would not be included in GDP calculations. The $100 spent on MP3 will not count because the item was not produced in the US. It is an import. Its value will be adjusted against exports when calculating GDP.