Answer:
Without cafeteria plan Karen taxable income is 2250 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $2135.
Without cafeteria plan Katie taxable income is 2075 dollars and with cafeteria plan the taxable income is $1960.
Explanation:
A married women Karen earns = $2250
Katie single women earn = $2075
Employee contribution to health care = $115
If the Karen decline to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 (wages).
If the Karen accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2250 - $115 (contribution) = $2135
If Katie declined to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 (wages).
If Katie accept to participate in the cafeteria then her taxable income is $2075 - $115 (contribution) = $1960
Answer: <u>The correct answer is D).</u>
<u />
Explanation: A blue ocean strategy is used to gain a broad and durable competitive advantage by abandoning existing markets and inventing a new market segment in which competitors are minimal and allow the company to meet a new demand.
Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>
Answer:
The correct answer is letter "D": All of these answer choices are incorrect.
Explanation:
Retained earnings are the part of the company's net profits which does not pay out as dividends to shareholders. The company keeps this money in the business to reinvest it or uses it to pay off a part of its debt.
When revenues of a company exceed the expenses of a period, the firm has net income. Net income is reported as a credit entry. Thus, the retained earnings will have a credit balance prior to closing.
Answer:
Cost Debit Credit
Work in Process inventory $574,000
Manufacturing overhead $163,000
Wages payable/Cash $737,000