The answer should be software programming
I hope this helps you!!!
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
A) 964,286
B) 14
C) 750,000
Explanation:
The portfolios expected return = (0.5 x $70,000) + (0.5 x $200,000) = $35,000 + $100,000 = $135,000
If the risk free investment yields 6% per year, and you require a risk premium of 8%, then the total interest rate that the portfolio yields must be 6% + 8% = 14%
you will be willing to pay: $135,000 / 14% = $964,286 for the portfolio
if the risk premium increase by 4%, then the price of the portfolio will decrease to: $135,000 / 18% = $750,000
Malcom has an external locus of control, aka he believes that things are influenced by forces outside of his control.
Miles has an internal locus of control and believes that he is responsible for influencing the outcomes of things in his life.
Answer:
c)Qualitative factors that affects outsourcing decision"
1)Quality of services :Whether the company to whom services are outsourced is capable enough or has sufficient experience in providing housekeeping services .A bad quality service can destroy customer /client relations .
2)Long term relations : whether the company to whom services are outsourced is trustworthy and is interested to maintain long term relations .