Answer:
The correct answer is letter "E": shared value.
Explanation:
A firm's shared value includes the purposes of the company in achieving its goals while allowing its immediate society to reach its goals. This shared value is reviewed in deep in the entity's <em>Corporate Responsibility</em> which includes the preservation of the organization's environment, training their personnel for their individual development, and engaging in charitable activities to help the most in need.
Answer:
$4500
Explanation:
We can calculate the total change in benefits by deducting the opportunity cost of spending the hours with your family by the annual salary.
Opportunity cost = $20/hour x 200 Additional hours
Opportunity cost = $4000
Total change in benefit = Annual salary - Opportunity cost
Total change in benefit = $8500 - $4000
Total change in benefit = $4500
Answer:
Kate will have $2,178 more than Janice
Explanation:
The constant saving of $75 and $80 each month is an annuity payment. The Balance at the end of 20 years of a constant payment is the future value of annuity.
n = number of months = 20 x 12 = 240 months
r = Average rate = 5.5% per year = 5.5% / 12 = 0.46%
Future value of annuity = FV = P x ( [ 1 + r ]^n - 1 ) / r
Janice
Saving per month = $75
FV = $75 x ( [ 1 + 5.5%/12 ]^240 - 1 ) / 5.5%/12 = $32,672
Kate
Saving per month = $80
FV = $80 x ( [ 1 + 5.5%/12 ]^240 - 1 ) / 5.5%/12 = 34,850.2
Difference = $34850.2 - 32,672 = $2,178
Answer:
$205,000
Explanation:
With a pricing formula as stated below
y = 60 + 0.068x1 - 2.5x2
where x1 = total number of square feet of the living space
and x2 = the age of the house (years).
When the age of the home (x2) = 10 years, and the home has 2,500 square feet of living area (x1), the price of the home is
y = 60 + (0.068 * 2,500) - (2.5 * 10)
= 60 + 170 - 25
= 205
Since y is in ($1,000s) as given, the price of the home is $205,000.
Answer:
<u>a case where acquiring a local business may be the quickest, least risky, and most cost-efficient means of hurdling entry barriers.</u>
Explanation:
In such circumstances, it is best that the international corporation acts decisively by seeking hard to expand to various locations since this gives then an advantage of operating under an already known business name.
The fact that this method of entry is quickest, least risky, and most cost-efficient means of hurdling entry barriers,<u> it should give then more reasons to expand to other locations.</u>