Answer:
D. Marginal revenue for producing the 9 units is $15
Explanation:
TR(8) = $48
TR(9) = $63
MR(9) = TR(9) - TR(8) = $63 - $48 = $15
AR(8) = TR(8) / 8 = $48/8 = $6
AR(9) = TR(9)/9 = 63/9 = $9
Note: TR=Total revenue, AR= Average Revenue and MR=Marginal Revenue
So, the only correct option is option d
Rick gave his son $100 to buy food and drinks. His son returned with $25.50 in change. Therefore the amount spent was
$100 - $25.50 = $74.50.
Let
x = number of hot dogs bought (at $3.50 per hot dog).
y = number of milk shakes bought (at $8 per milk shake).
There were 8 orders of soda at $5 per soda.
The total order is $74.50, therefore
3.50x + 8y + 8*5 = 74.50
Simplify to obtain
8y = 74.5 - 3.5x
y = 4.3125 - 0.4375x
We must have whole numbers (integers) for x and y.
Create a table that varies x from 0 to 8, and look for y to be an integer, as shown below.
x y
--- -------
0 4.3125
1 3.8750
2 3.4375
3 3
4 2.5625
5 2.1250
6 1.6875
7 1.2500
8 0.8125
Because we cannot have fractional values for either x or y, the solution is x=3, y=3
Answer:
3 hot dogs, 3 milk shakes, and 8 sodas.
Answer:
B. Jury of executive opinion method.
Explanation:
There are several methods of forecasting sales, one of which is Jury of executive opinion method. In this method, senior executives in an organization are called upon by the upper management to analyze, deliberate and come up with what probably will be the future sales of the organization which will in turn drive future revenue.
In as much as the people involved have experience in terms of forecasting, their overall submission will form the basis of future sales forecast of the organization.
Unlike Delphi method which involves the use of experts in analyzing and forecasting future sales and whose procedure is somewhat rigorous and formal, jury of executive opinion is not formal and only rely on the outcome of deliberations done by the managers appointed by the organization.
Other method of sales forecast are market share method, buyer intention method. etc.
Simple interest formula
I=PRT
I=interest
P=principal=amount invested
R=rate in decimal
T=time in years
we are given
P=1750
R=1.9%=0.019
T=1
I=PRT
I=(1750)(0.019)(1)
I=33.25
that's how much interest
total will be $1750+interest=$1750+$33.25=$1783.25
your answer is right
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22