Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
The value of this share of preferred stock is $44.44
Explanation:
Dividend = $10
Yield= 22.5% = 0.225
Value of share of preferred stock = Dividend / Preferred stock yield
=$10/0.2250
=$44.44444
=$44.44
Answer:
Part a : If JumpStart paid cash
Office Supplies $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Part b : If JumpStart placed it on account
Office Supplies $870 (debit)
Account Payable $870 (credit)
Part c : If JumpStart pays the amount due
Account Payable $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Explanation:
Part a : If JumpStart paid cash
Recognise an expense for Office Supplies and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash
Part b : If JumpStart placed it on account
Recognize an expense for Office Supplies and also recognise a Liability - Accounts Payable to reflect a present obligation created by JumpStart to its Supplier
Part c : If JumpStart pays the amount due
Derecognise the Liability - Accounts receivable since the liability has been settled and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash due to settlement of Account
Answer:
c. Sparkling water, evening wine tasting, four-star hotel restaurant
Explanation:
The scratch list in general includes a series of services that are provided by a Hotel (the Boston Hotel). Because of the items included in the list, it seems that the Hotel is quite fancy.
Numeral c would be a good addition to the scratch list, because it lists items that would fall in place for the type of Hotel being described: sparking water, evening wine tasting, and a the mention of a four-star hotel restaurant.
Answer:
30%
Explanation:
The computation of return on investment is shown below:-
Return on Sales = Credit sales × Return on sales
= $24,000 × 5%
= $1,200
Investment in Accounts Receivable
= $24,000 × 1 ÷ 6
= $4,000
Return on Investment = Return on Sales ÷ Investment in Accounts Receivable × 100
= $1,200 ÷ $4,000 × 100
= 30%
Therefore for computing the return on investment we simply divide the investment in account receivable by return on sales.