Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Setting the pay according to the goals achieved
by a group may not be considered beneficial to everyone, thus decreasing motivation.
Pay-for-performance or according to individual performance may help motivate
the employee but increasing individuality in terms of performance may also decrease
group cohesiveness or group-related values. The speaker here shows depreciation by undervaluing another's work to overvalue or protect one's own.
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1