Answer:
1. $3,380
2. $2,175
Explanation:
Part 1
Predetermined overhead rate = Total Overheads for the Company ÷ Total Direct labor-hours for the Company
= $ 15,080,000 ÷ 232,000
= $65
Overheads applied to Job Bravo = ( 30 x $65) + (22 x $65) = $3,380
Part 2
<em>Assembly department</em>
Predetermined overhead rate = $ 7,250,000 ÷ 145,000
= $50
<em>Assembly department</em>
Predetermined overhead rate = $ 7,830,000 ÷ 290,000
= $27
Overheads applied to Job Bravo = (30 x $50) + (25 x $27) = $2,175
Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
I think the answer is 4 all of the above.
Answer is in the photo. I can only upload it to a file hosting service. link below!
tinyurl.com/wtjfavyw
Answer:
137,000
Explanation:
Jan Feb March
Units produced 94000 80000
Raw materials 26,000
Raw materials 213800 239800 295800
Ratio of raw material to a product is 2:1
Ending inventory = 30% of next month production
Represent budgeted production in February by F
239800=2F + (80000*2*30%)-(2F*30%)
239800 = 2F +48000 =0.6F
239800-48000=2F-0.6F
191800=1.4F
F= 191800/1.4 =137000