Answer:
EPQ = 1982
maximum inventory = 1090
average inventory = 545
order cycles = 44.04
total cost of managing = $2180
Explanation:
given data
monthly demand = 900
annual demand = 12 × 900 = 10800
Production averages = 100 units
Holding costs = $2.00
setup cost = $200.00
company operates= 240 days
solution
daily usage = 
daily usage = 45
we find here EPQ
EPQ =
×
...........1
EPQ =
× 
EPQ = 1982
and
maximum inventory =
× daily production - daily use
maximum inventory =
× (100-45)
maximum inventory = 1090
and
average inventory = 
average inventory = 
average inventory = 545
and
order cycles = 
order cycles = 
order cycles = 44.04
and
total cost of managing = 
total cost of managing = 
total cost of managing = 2179.81 = $2180
Answer: 88.89 or 89
Explanation: Futures contract refers to a legal binding which obligates a buyer and seller to transact about a commodity, good, security or services at a predetermined price but goods are delivered or paid for in the future.
Given the following ;
Portfolio value(p) = $20million
Portfolio Beta (b) = 1.2
Index price (i) = 1080
Multiplier = 250
Future value(A) = index price × multiplier
Future value(A) = 1080 × 250 = 270000
Number of contracts (N) = (portfolio value × portfolio Beta) ÷ future value
N = ($20,000,000×1.2)÷270000
N = 24000000 ÷×270000
N = 88.8888=88.89
N = 89 (NEAREST whole number)
Answer:
a. the rapid development of the Internet's capabilities.
Explanation:
It is increasingly difficult for a firm to develop and sustain a competitive advantage because of the effects of globalization and the rapid development of the Internet's capabilities.
Globalization can be defined as the process of developing technology, people, investments, informations, products in order to create international influences across cultures and national markets or borders. This makes it possible for various multinational enterprise or companies to break into different markets across world and compete effectively with other companies.
Also, the rapid development of the Internet's capabilities gives various companies the ability and privilege to technology and software applications to seamlessly meet the needs of customers over the web such as cloud computing services, Internet of things (IoT) etc.
Answer: B. Yes, because he kept the car for six months after reaching the age of majority.
Explanation:
When the teenager had not reached the age of majority, holding him liable for the contract would have been challenging. The teenager however reached the age of majority he became legally liable for decisions and contracts.
After this age, he had the car for 6 more months which means that he had accepted the contract as an adult. He cannot therefore simply wiggle out of the payment because he signed an enforceable contract.
Answer:
B. Payment of cash dividend
Explanation:
Payment of stock dividend, declaration of cash dividend or stock split does not involve outflow of cash. Hence, they do not form part of cash flow statement.
A stock dividend is a dividend payment made in the form of additional shares rather than a cash payout.