Answer:
option (d) $929.42
Explanation:
Data provided in the question:
Coupon bonds payments = 5.65% semiannual
Yield to maturity, r = 6.94% = 0.0694
Face value = $1000
Now,
Coupon bond payments =
× $1,000
= $28.25
market price per bond = Payment ×
+
Here,
n is the maturity period and 2n is due to the semiannual payments
Thus,
market price per bond = $28.25 ×
+
= $28.25 × 10.942 + 620.3
= $929.42
Hence,
The answer is option (d) $929.42
<span>1. If Emir says he wants an office with windows and a nice view he is expressing his need for a comfortable job environment. The answer is "b. his job environment".
2. If Lei bikes to and from work every day in order to train for the Olympics her values and work ethic are what are important to her. The answer is "d. her values".</span>
Answer:
A base salary of $500,000 plus a stock option package for 250,000 shares, with 20% of shares maturing at the end of each of the next five years
Explanation:
This options will force the employee to stay in the firm for at least 5 years
Also it will tie his contribution to the market share
So their interest will be alinged with the company's interest of increasing his value and project better earnings through the five years program.
So sis yes yes yes trees yes yeah tax yeah yeah yeah yeah yeah trash trash
Answer:
Partnership will most likely be dissolved
Explanation:
Partnership agreement is a type of business agreement with two or more person who come together for business for the sole aim of profit making.It is guided by a set of rules called partnership deeds.
At the death of a partner , the partnership needs to be dissolved even if it has to be reformed after making adjustments as the situation may require.
The share of the deceased partner will be transferred to the rightful beneficiary who might be considered for a new partnership agreement if interested.