answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
1 year ago
7

Recher Corporation uses part Q89 in one of its products. The company's Accounting Department reports the following costs of prod

ucing the 6,200 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials$7.60 Direct labor$4.20 Variable overhead$8.30 Supervisor's salary$3.20 Depreciation of special equipment$2.70 Allocated general overhead$1.40 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $27.00 each. If this offer is accepted, the supervisor's salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided. The special equipment used to make the part was purchased many years ago and has no salvage value or other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier's offer were accepted, only $5,000 of these allocated general overhead costs would be avoided. In addition, the space used to produce part Q89 could be used to make more of one of the company's other products, generating an additional segment margin of $15,600 per year for that product. Required: a. Prepare a report that shows the financial impact of buying part Q89 from the supplier rather than continuing to make it inside the company. b. Which alternative should the company choose
Business
1 answer:
DedPeter [7]1 year ago
5 0

Answer:

Recher Corporation:

a) Financial impact of buying part Q89:

i) Relevant costs for In-house production of part Q89 are the avoidable costs:

Direct materials - $7.60

Direct labour - $4.20

Variable overhead - $8.30

Supervisor's salary $3.20

Avoidable general overhead - $0.81

Avoidable cost = $24.11 per unit

Total = $24.11 x 6,200 = $149,482

ii) Relevant cost of buying outside equals outside price minus additional segment savings = (6,200 x $27) - $15,600 = $151,800

When i) is compared with ii), it shows that it would cost more to buy outside ($151,800) than to produce the part in-house ($149,482).

b) The alternative the company should choose is to produce in-house.

Explanation:

a) The avoidable general overhead of $0.81 was obtained by dividing $5,000 of general overhead by 6,200 units, i.e. $5,000 / 6,200.

b) The depreciation for the special equipment is not included as it is not relevant.  It must be incurred no matter the option chosen.

c) The relevant cost of buying the part outside was reduced by $15,600 since this amount would be realized as additional margin with the choice.

d) |n making cost decisions, relevant and avoidable costs are considered.  Any cost that will be incurred notwithstanding the choice made is not relevant.  Such costs are unavoidable.  For example, the depreciation on the equipment.

You might be interested in
Stuart McFarland is sales manager for a hotel. His job entails leading, motivating, and communicating with employees. McFarland’
rjkz [21]

Answer:

E. Leadership

Explanation:

Leadership refers to the concept in which the manager or a team leader motivates, leading, communicated with the employees to accomplish  common goals and objectives so that the employees could perform better next time at less wastage

Therefore the given scenario represents the leadership management activity

6 0
2 years ago
A stadium has two sponsorship deals. Deal A has revenue of $100,000 and expenses of $10,000. Deal B has revenue of $50,000 and e
vladimir2022 [97]

Profit can be found by subtracting revenue from expenses.

The profit for Deal A is $100,000 - $10,000 = $90,000

The average profit as a percentage of revenue for the stadium for Deal A is Average profit divided by revenue multiplied by 100. That is 90,000/100,000 x 100 is 90%

The profit for Deal B is $50,000 - $20,000 = $30,000

The average profit as a percentage of revenue for the stadium for Deal B is Average profit divided by revenue multiplied by 100. That is 30,000/50,000 x 100 is 60%

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dr. McCoy earns $51,233 teaching at the university. What is his weekly salary?
lesya692 [45]

Answer:

$985.25

Explanation:

The $51,233 is Dr. McCoy's annual salary; the total amount she earns in a year

We have about 52 weeks in a year

To determine the weekly salary, you will set up the equation like this;

<em>If 52 weeks = $51,233</em>

<em>then 1 week = ?</em>

Multiply 1 by $511,233 ; 1 * 51,233 =$51,233

Next, divide the above $51,233 by 52;

$51,233/ 52 = $985.25

Her weekly salary is therefore $985.25

3 0
1 year ago
Jaiden is in 6th grade and plans to attend college. He has created a college preparation plan. 1. He will fill out the FAFSA for
zimovet [89]

Answer: All apply

Explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ohno Company specializes in manufacturing a unique model of bicycle helmet. The model is well accepted by consumers, and the com
jekas [21]

Answer and Explanation:

The preparation of the answer sheet is presented below;

                                 <u>Product Costs </u>

<u> Cost Item                           Direct          Direct    Manufacturing   Period </u>

<u>                                         Materials       Labor    Overhead          Costs </u>

Rent on factory

equipment                                                      $11,500  

Insurance

on factory building                                  $1,780

Raw materials     $80,800

Utility costs for factory                                  $920

Supplies for general office                                              $320

Wages for

assembly line workers               $59,700

Depreciation on office equipment                                   $830  

Miscellaneous materials                        $1,470

Factory manager’s salary                        $6,200

Property taxes on factory building        $420

Advertising for helmets                                                      $14,900

Sales commissions                                                      $10,900

Depreciation on factory building               $1,640

<u>Total                                $80,800     $59,700   $23,930      $26,950  </u>

Now  cost to produce one helmet is

= Total cost to produced ÷ number of helmets produced

= ($80,800 + $59,700 + $23,930) ÷ (10,000)

= ($164,430)  ÷ (10,000)

= $16.44

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Tina enrolls in additional training for her personal development. Which quality is she demonstrating? Tina is demonstrating ____
    12·2 answers
  • A repetitive manufacturing firm is planning on level material use. The following information has been collected. Currently, the
    6·1 answer
  • "Sally is in charge of erecting billboards along highways. The billboards display the logos of newly launched brands in the mark
    7·1 answer
  • Garrett Enterprise Garrett Enterprise is a well-known company that has been around for many years. However, Mr. Smith, its CEO,
    9·1 answer
  • Crigui Music produces 60,000 CDs on which to record music. The CDs have the following costs:
    13·1 answer
  • Hankins, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $6.5 million at the end of the firs
    14·1 answer
  • Hybrid cars are touted as a "green" alternative; however,the financial aspects of hybrid ownership are not as clear. Consider th
    13·1 answer
  • Management's greatest single concern is ________, which is the movement of money through an organization over a daily, weekly, m
    10·1 answer
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
  • Jenny owns a book company. It costs $10.00 to produce a new book and the company wants a 30% profit, so he charges $13.00 for th
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!