Answer:
- 0.67 (Absolute value = 0.67)
Explanation:
% Change in demand for imports:
= (200,000 ÷ 150,000) - 1
= 1.3333 - 1
= 0.3333
= 33%
% Change in price of imports:
= [(1/200) ÷ (1/100)] - 1
= (100 ÷ 200) - 1
= 0.5 - 1
= - 0.5
= - 50%
Elasticity of imports:
= % Change in demand for imports ÷ % Change in price of imports (exchange rate)
= 33% ÷ (- 50%)
= - 0.67 (Absolute value = 0.67)
Answer:
B. Bought the bonds from Dalrymple and sold them to the public
Explanation:
As the Investment Bankers for the event, The Commonwealth Bank of Australia were underwriters to the issue.
One of the methods of Underwriting that Investment bankers embark on is called the FIRM COMMITMENT Principle which states that the Investment bank will.buy all the bonds or shares and then resell them. If they are unable to resell them however, the remaining bonds or stock is their problem.
Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
The total length of cable that is needed for the installation of the lighting in the new apartments is calculated by multiplying the number of apartments and the length of cable needed for each apartment. The calculation is shown below.
L = (12 apartments)(60 m/apartment) = 720 meters of cable
As given in the problem, each spool holds 100 meters of cable. The number of spools needed is therefore calculated by dividing the total length by the length of cable per spool as shown below.
S = (720 meters of cable) / (100 meters/spool)
S = 7.20 spools
Hence, the smallest number of new spools that Ted will need for this job is equal to 8 spools.
Answer: $5,400
Explanation:
The 300 students on average agreed that they would be willing to pay $18 fo the beautification project.
The total monetary value of the benefit of the beautification initiative, as suggested by the survey is the amount that would be accrued if every student paid for the project at their Average Willingness to pay.
This would be,
= 300 * 18
= $5,400
The Total Benefit as suggested by the Survey is $5,400.
NB - The Total Benefit as suggested by the Survey is LESS than the cost of the Survey so the project SHOULD NOT be embarked on.