Answer:
1
Explanation:
Credit may be related to a driver's license.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Contribution per unit:
= Selling price per unit - Variable cost
= Selling price per unit - (Material + labor cost)
= $25 - ($10 + $5)
= $25 - $15
= $10
Fixed cost = Administrative cost + Sales and marketing expense
= $60,000 + $20,000
= $80,000
Break-even quantity:
= Fixed cost ÷ Contribution per unit
= $80,000 ÷ $10
= 8,000 shirts
<span>Trade advertising encourages wholesalers and retailers to carry the products of a specific manufacturer.
Trade advertising is the type of advertising which is directed towards the wholesaler or retailer. Trade Advertising is not intended for the consumer. Trade advertising is held by the manufacturer. </span>
We can calculate total assets by accounting equation, which is total assets equal to total liabilities plus total equity. Using the basic accounting equation:
Total assets = Total liabilities + shareholders’ equity
= total liabilities + ( total common stock + Retained earnings)
= $51.391 million + ($2.540 million + 18.432 million)
= $72.363 million
Therefore, total assets of the firm would be $72.363 million.
Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.