Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer:
a. neither the nominal nor the real interest rate rise.
Explanation:
Under Fisher's theory, if the nominal interest rate increases at a higher rate than the inflation rate, then the real interest rate rises. If the inflation rate increases more than the nominal interest rate, then the real interest rate decreases.
Generally, an increase in the money supply decreases the nominal interest rate and increases the inflation rate. That results in both lower nominal interest rates and lower real interest rates.
Answer:
e. Company HD has a lower times interest earned (TIE) ratio.
Explanation:
We know that both companies have the same EBIT, because both have the same Basic Earning Power, which is calculated by dividing EBIT by Total Assets.
Then if company HD has a higher debt ratio and higher interest expenses, it means that the Times Interest Ratio in HD company it's lower than LD company, the Times Interest Ratio , it's calculated by dividing EBIT/Interest Expenses, at the same EBIT, but higher interest expenses on HD company, it means a lower Times Interest Ratio to this company.